Йдеться не про масову депортацію, а про громадян, які порушили міграційні правила або законодавство країни перебування.
Країни Європейського Союзу можуть примусово повертати в Україну громадян, які перебувають на їхній території з порушеннями. Про це голова Державної міграційної служби Наталія Науменко розповіла в інтерв’ю Главкому (https://glavcom.ua/interviews/holova-derzhavnoji-mihratsijnoji-sluzhbi-natalija-naumenko-pochavsja-optimistichnij-trend-ukrajintsi-povertajutsja-z-za-kordonu-1120797.html#google_vignette).
За її словами, повернення може стосуватися українців, які незаконно потрапили до ЄС поза офіційними пунктами пропуску. Зокрема, це особи, які перетинали кордон через річку Тиса або іншими нелегальними маршрутами.
Також підставою для повернення може бути відсутність чинних документів на проживання в країні ЄС або скоєння правопорушення за кордоном.
Науменко наголосила, що мова йде саме про порушників міграційного законодавства, а не про всіх українців, які нині перебувають у Євросоюзі.
Очільниця ДМС також повідомила про зміну динаміки перетину кордону. У 2025 році кількість виїздів громадян України перевищила кількість в’їздів на 1,36 млн: зафіксовано 16,13 млн виїздів і 14,77 млн в’їздів.
Натомість у січні-квітні 2026 року в Україну в’їхало на 17 тисяч людей більше, ніж виїхало: 4,186 млн проти 4,169 млн відповідно. За словами Науменко, це перший період позитивної динаміки від початку повномасштабної війни.
Водночас робити остаточні висновки щодо повернення українців поки зарано. Для оцінки тенденції необхідні дані щонайменше за перше півріччя та за весь 2026 рік.